سکه‌ها همیشه نوید بهار و آزادی نمی‌دهند/حبس بابت فقط یک سکه!

سکه‌ها همیشه نوید بهار و آزادی نمی‌دهند/حبس بابت فقط یک سکه!
شهریور 22, 1401
53 بازدید

مدیر نماندگی ستاد دیه اصفهان با اعلام آمار 171 نفری زندانیان مهریه در استان گفت: مطالعه پرونده‌های ناشی از تعهدات مهریه نشان می‌دهد سکه‌های بهار آزادی، همیشه نوید سرور و شادی نبوده و قابلیت حبس مردان بسیاری را در پست میله‌های سرد زندان دارند. به گزارش روابط عمومی ستاد دیه استان اصفهان، اسدالله گرجی‌زاده با […]

مدیر نماندگی ستاد دیه اصفهان با اعلام آمار 171 نفری زندانیان مهریه در استان گفت: مطالعه پرونده‌های ناشی از تعهدات مهریه نشان می‌دهد سکه‌های بهار آزادی، همیشه نوید سرور و شادی نبوده و قابلیت حبس مردان بسیاری را در پست میله‌های سرد زندان دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه استان اصفهان، اسدالله گرجی‌زاده با اعلام آمار زندانیان جرایم غیرعمد اصفهان گفت: هم اکنون نزدیک به یک‌هزار زندانی جرایم غیرعمد در سطح 11 ندامتگاه استان تحمل حبس می‌کنند که یک‌پنجم از این افراد را نه آن‌هایی که ناخواسته و بر حسب یک پیشآمد، بلکه زندانیان بدهکاری شامل می‌شوند که با صحت کامل عقل و اراده و بی‌اعتنا به کثرت اخبار و آماری که از به بند کشیدن مردان زیادی بواسطه کابین‌های پرداخت نشده حکایت دارد، صداق‌های سنگینی را تقبل نموده‌اند که در ادامه از ایفای حتی یک دهم و بعضا یک صدم مهریه‌های طلایی خود عاجز مانده‌اند.

وی ادامه داد: ایامی که دلالت داشت «مهریه را چه کسی گرفته و چه کسی داده» مدت‌های مدیدی است که بسرآمده، این روزها با مراجعه به شعبات متعدد دادگاه‌های خانواده در می‌یابیم مهریه را هم می‌دهند و هم به طور کامل پس می‌گیرند. نگاه گذرایی به صفحه روزنامه‌ها و حکایات منتشر شده در تعدد شبکه‌های اجتماعی تایید می‌کنند غیر از متروک شدن ضرب‌المثل‌هایی از این دست، حتی بساط حبس با مهریه‌های سنگین هم ته کشیده و این روزها مردان ایرانی نا با تعیین صداق‌هایی به سال شمسی و میلادی که با ناتوانی در پرداخت یک یا دو سه بهار آزادی روانه زندان‌ها می‌شوند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اصفهان با اشاره به این که حمایت از بدهکاران ناشی از مهریه هرگز در اولویت رسیدگی این نهاد مردمی نبوده و نیستند، گفت: ما طبق اساسنامه و بخشنامه ارسالی از سوی ستاد دیه کشور منع شده‌ایم به آن‌ دسته از جوانان که با بی‌مبالاتی نسبت به عواقب تلخ برخی تعهدات مالی و بدون احتساب اندازه جیب خود مهریه‌های نامعقول تعهد می‌کنند، ولو به قدر قلیل کمک بلاعوضی داشته باشیم! بر حسب همین در رسیدگی به این پرونده‌های مالی تلاش ما این است در وهله نخست با ارایه معاضدت قضایی دادخواست اعسار یا تعدیل اقساط را پیگیری نماییم و در مراحل بعد در حد معقول و بنا به وسع بدهکار، سقف کوتاه وام‌هایی را برای این دسته از محکومان در نظر بگیریم. فارغ از شیوه مساعدت ستاد دیه اما جالب است افرادی با تنگدستی در پرداخت نه 110 سکه، نه با عسرت در تامین 72 ، 14 یا 5 سکه، بلکه طبق پرونده‌های مختلفی چون مورد اخیر که به تازگی در زندان نجف‌آباد برای جوان 36 ساله‌ای تشکیل شده زوجه بابت مطالبه یک سکه و به تبع آن این جوان اصفهانی به علت ناتوانی در تامین این تعهد تقریبا چهارده و چهارصد میلیون تومانی در بند حبس حضور دارد.

برچسب‌ها:, ,